Atlétika

Az atlétika futó, gyalogló, ugró és dobó vagy lökő sportágak összefoglaló elnevezése. A szó az ógörög athlon (görög betűkkel αθλόν) szóból származik, melynek jelentése „díjért folyó harc”. E díjazásos versenyeken az ókori görögök általában a mai könnyű- és nehézatlétikához tartozó sportágakat űzték, amelyek az egyéni erőnlétet és gyorsaságot, a harc legfontosabb kellékeit igénylik.

Versenyszámai:


Futószámok

futógát

Síkfutás: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m,

10000 m, maraton, 4x100 m váltó, 4x400 m váltó

Gát-, akadályfutás: 100/110 m gát, 400 m gát, 1000 m gát, 3000 m

akadály






Gyaloglószámok

gyalogló

Női: 20 km

Férfi: 60 km, 90 km










Ugrószámok

távol
Távolugrás: A távolugrás atlétikai versenyszám, az ugrószámok egyike. Célja, hogy nekifutásból elrugaszkodva a lehető legtávolabbra ugorjon a távolugró.
Rúdugrás: A rúdugrás egy versenyszám az atlétikában, az ugrószámok egyike. A rúdugrónak egy rugalmas rúd segítségével, nekifutásból kell átugornia a két állvány között elhelyezett lécet.
rúd
magas
Magasugrás: A magasugrás atlétikai versenyszám, az ugrószámok egyike. A magasugrónak két állvány között elhelyezett léc felett kell átugrania anélkül, hogy a lécet leverné. A leérkezőhely egy habszivacsdomb.
Hármasugrás: A hármasugrás az atlétikában az ugrószámok egyike. A hármasugró egymást követően háromszor ugrik el az első két ugrás azonos, a harmadikat az ellenkező lábáról indítja. 13 m a távolság az elugrógerenda és a leérkezési terület között.
hármas

Dobószámok

kalapács
Kalapácsvetés: A kalapácsvetés az atlétika egyik versenyszáma, mely a gerelyhajítással, súlylökéssel és diszkoszvetéssel együtt a Nemzetközi Atlétikai Szövetség legrangosabb viadalain, azaz a szabadtéri világversenyeken a dobószámokat alkotja.
Súlylökés: A súlylökés vagy súlydobás a dobószámok egyike. A lényege a súlygolyó nevű sportszer eldobása, valamilyen távolságra való eljuttatása a sportoló, a súlylökő által.
súly
gerely
Gerelyhajítás: A gerelyhajítás az atlétikai versenyek egyik önálló versenyszáma, amely azonban szerepel az összetett atlétikai számokban is. Olimpiai szám. Szabályait a Nemzetközi Atlétikai Szövetség határozza meg.
Diszkoszvetés: A diszkoszvetés az atlétika sportág egyik dobószáma. A lényege a diszkosz nevű sportszer eldobása, valamilyen távolságra való eljuttatása a sportoló, a diszkoszvető által.
diszkosz


Összetett atlétikai versenyszámok

Hétpróba (100 m gátfutás, magasugrás, súlylökés, 200 m síkfutás, távolugrás, gerelyhajítás, 800 m síkfutás)

Tízpróba (100 m síkfutás, távolugrás, súlylökés, magasugrás, 400 m síkfutás, 110 m gátfutás, diszkoszvetés, rúdugrás, gerelyhajítás, 1500 m síkfutás)





Vissza